Jak uczyć się samodzielnie języka obcego?

21 cze 2017

Motywacją do rozpoczęcia nauki języka obcego najczęściej jest wyjazd do kraju, w którym szukamy nowej, lepszej pracy. Znajomość języka kraju, do którego się wybieramy, jest bardzo pomocna w rozmowach z pracodawcą, a także innymi pracownikami. Pomaga rozwiązać wiele problemów i daje większą samodzielność.

W momencie podjęcia decyzji o wyjeździe pojawia się pytanie – „jak szybko i skutecznie nauczyć się języka”. Opanowanie języka jest taką samą praktyczną umiejętnością jak nauka jazdy na rowerze, prowadzenie samochodu czy gra na gitarze. Tylko ćwiczenie i doskonalenie praktyczne pozwala na rozwijanie tych umiejętności.

Praktyczna nauka

Praktyczna nauka języka obcego wymaga przede wszystkim systematyczności, ale także znajomości kilku technik, które sprawią, że będzie przebiegała szybciej i skuteczniej. Podczas nauki słówek warto je wypowiadać na głos, powtarzać nie tylko same słowa, ale także zwroty i pełne zdania. Aby nauczyć się mówić, trzeba artykułować zdania i słowa na głos! W obyciu z językiem pomocne jest także słuchanie – kanału telewizyjnego w języku, którego się uczymy, stacji radiowej czy nawet piosenek.

Uczymy się przede wszystkim po to, aby móc się porozumieć. Dlatego zamiast na gramatyce skup się na nauce podstawowych zwrotów, prostych zdań, odpowiedzi, pytań. Nawet jak na początku nie opanujesz gramatyki to będziesz mógł się już porozumieć.

Zasób słownictwa

Zbudowanie bogatego zasobu słownictwa również będzie pomocne – nie braknie ci słowa, kiedy będziesz chciał nazwać jakiś przedmiot w rozmowie. Pomóż sobie karteczkami samoprzylepnymi, naklejając je na przedmioty, które są w Twoim otoczeniu. Zapewni to odpowiednie pobudzenie mózgu, podobnie jak słuchanie piosenek w obcym języku.

Znajomość języka ukraińskiego będzie łatwiejsza w nauczeniu się języka polskiego. Oczywiście jest bardzo dużo różnic, jednak nauka nie będzie zaczynała się całkowicie od początku. Wiele osób zastanawia się także czy można samodzielnie nauczyć się języka obcego. Mimo panującego przekonania, że jest to trudne, a wręcz niemożliwe jest to nieprawda. Nauka zawsze jest procesem samodzielnym i przy odpowiedniej motywacji i systematyczności można opanować język obcy bez pomocy kursów czy nauczycieli.

Samodzielna nauka

Przy samodzielnej nauce ważne jest wyznaczanie sobie celów oraz kolejnych wiadomości i umiejętności do opanowania. Nauka słówek, podstawowych zwrotów, wyznaczanie ich dziennej ilości oraz indywidualny system np. kar i nagród mogą być w tym pomocne. Okazuje się, że całkiem niewiele trzeba do mówienia w języku obcym – 90% codziennych wypowiedzi składa się ze słownika obejmującego 3000 słów. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę odmiany tego samego słowa – np. praca, pracować, pracownik, itd. Znajomość języków pokrewnych jest tutaj dużym ułatwieniem.

Podsumowując – aby nauczyć się szybko języka obcego musisz uczyć się każdej z czterech umiejętności osobno i regularnie ćwiczyć. Chodzi o rozumienie ze słuchu, mówienie, czytanie i pisanie. Każda z tych czynności angażuje inny charakter i kanał informacyjny.

Najnowsze porady