Jak dobrze wypaść przed pracodawcą?

21 cze 2017

Rozmowa kwalifikacyjna lub spotkanie z potencjalnym pracodawcą to tak naprawdę ostatni krok przed podjęciem nowej, wyczekiwanej pracy. Łatwo jednak w trakcie tego spotkania… stracić tę szansę. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Pozbądź się stresu

Przede wszystkim trzeba pozbyć się stresu. Niepotrzebne nerwy potrafią zepsuć cały wysiłek i wcześniejsze przygotowania. Posłuchaj ulubionej muzyki, zadzwoń do przyjaciela, poczytaj ulubioną gazetę.

Na rozmowie powinieneś mieć także swoje CV, na wypadek gdyby rekruter nie miał wydrukowanej kopii. Już wtedy możesz zarobić pierwsze punkty i sprawić wrażenie dobrze przygotowanego.

Ważne jest pierwsze wrażenie

Nie jest tajemnicą, że bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, dlatego odpowiedni strój to podstawa. Odpowiedni, to znaczy schludny, formalny, ale wygodny. Kolejną ważną kwestią jest przygotowanie się na pytania, jakie możesz usłyszeć w czasie rozmowy – część z nich może dotyczyć Twojego CV. Co więcej, sam powinieneś przygotować sobie pytania – stwórz sobie wcześniej listę pytań dotyczących pracy, którą chcesz podjąć.

W trakcie rozmowy musisz być skupiony, a nic nie potrafi rozproszyć bardziej Ciebie (a Twojego potencjalnego pracodawcę zdenerwować) niż niewyłączony telefon. Dlatego przed wejściem na rozmowę wycisz lub całkowicie wyłącz telefon.

Silne strony

Przed rozmową warto wiedzieć jakie są Twoje silne strony i umieć je opisać, a także uzasadnić. Pomocne będą także praktyczne osiągnięcia i umiejętność opowiedzenia o Twoim dotychczasowym doświadczeniu.

Jedna z ważniejszych zasad – bądź punktualny. Lepiej przyjść odrobinę wcześniej i poczekać niż spóźnić się na tak ważne spotkanie – to od razu sprawia negatywne wrażenie!

Mowa ciała

Kontroluj także swoje ciało. Mowa ciała mówi wiele o kandydacie, czasem nawet więcej niż jego wypowiedź. Staraj się zachować wyprostowaną sylwetkę, ułożyć ręce tak, by nie widać było zdenerwowania. Przede wszystkim zachowaj spokój i koncentrację.

Choć pytanie o zarobki jest jednym z najtrudniejszych tematów, to wiadomo że się pojawi. Nie bój się zdać pytania o zarobki, jeśli pracodawca nie poruszy tego tematu. Możesz być także spytany o swoje oczekiwania, więc bądź przygotowany na realistyczną, zbliżoną do rynkowych warunków odpowiedzią.

Najnowsze porady